Co a kdy se má dělat určuje příroda. Jak mají lidé žít a pracovat určuje Bible.

Plasty

Na výrobu jedné velké PET lahve je potřeba 6,5 MJ (1,86 kW/h) energie. Stejné množství energie spotřebuje notebook za 60 hodin běžného používání. V  roce 2009 se na světě vyrobilo 340 miliard PET lahví. Celosvětově se jich ale k recyklaci dostalo pouhých 26 procent.

 

Proč plasty třídit?

Ve srovnání s papírem plasty vydrží na skládce či někde pohozené v přírodě několikanásobně déle. Proč si tedy zatěžovat naše životní prostředí látkami, které do ní nepatří když je možnost tento odpad zpracovat? Například prázdné použité PET lahve jsou největším vývozním artiklem naší země do Číny. A to zdaleka nejsme schopni tuto poptávku plně uspokojit. A proč? Protože vytřídíme stále ještě málo tohoto odpadu oproti tomu kolik ho vyprodukujeme.

Další možností co s tímto odpadem lze udělat je spalování. Z tohoto hlediska je největší problém dosáhnout dokonalého spalování. Jen tehdy se z některých plastů (PET) mohou stát jen neškodné látky jako je oxid uhličitý a voda. V žádném případě tohoto stavu nedocílíte doma v kamnech. Zde proběhne pouze nedokonalé spalování při kterém vzniká spousta látek, které mohou mít vliv na naše zdraví. Jedná se především o toxický oxid uhelnatý, karcinogenní benzen, těkavé uhlovodíky a spousta dalších. Zajímavé je to, že stejné látky vznikají i při spalování dřeva. U dřeva ale lze dosáhnout mnohem snadněji dokonalejšího spalování. Je to dáno tím, že dřevo je na rozdíl od plastu pórézní materiál, tudíž jim mnohem lépe prostupuje teplo. Není to dostatečný důvod upozornit souseda spalujícího co se dá na tuto zkutečnost? Jde i o Vaše zdraví.

Recyklace plastů je jedna z nejméně ekologických recyklací, proto bychom se měli zamyslet nad tím jak množství tohoto odpadu v domácnosti a v kanceláři omezit. Ruku na srdce. Kolik jste tento týden vypili petlahví vody či minerálky, Ať už v práci či doma? Pokud dodržujete lékaři doporučovaný pitný režim, v nejparnějších dnech to mohou být i tři 1,5 litrové lahve denně. Samozřejmě pokud pijete pouze balenou vodu. Když už si myslíte, že voda z vašeho vodu je nepitelná a kupujete tedy balenou vodu, co takhle nekupovat balení šesti 1,5 litrových lahví, ale koupit třeba dvě pětilitrové? Zaprvé, vyjde to levněji (nezaplatíte tolik za obaly) a za druhé, nevyprodukujete zdaleka takové množství obalů. Snad nejhorší je kupovat dětem třeba do školy balení třeba deseti pullitrovek. Nebylo by lepší jim koupit třeba cyklolahev a do ní mu přelívat jeho oblíbený nápoj, který jste mu kupovali dříve v pullitrovém balení z většího, ekonomičtějšího a ekologičtějšího balení?

PET lahve můžete vhazovat do kontejneru i s papírovou etiketou a víčkem. Zpracovávající firmy si s tím už poradí.

 

Do (většinou žlutých) kontejneru na plasty:

PATŘÍ NEPATŘÍ
PET lahve Mastné a jinak znečištěné obaly
sáčky, fólie PVC, linolea
polystyren plastové trubky
kelímky, tácky, plastové příbory Textil z umělých vláken
další výrobky z plastu guma, pneumatiky, molitan
  vícevrstvé obaly
  BIOPLASTY
  krabice od mléka a džusů

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co se děje s vytříděným plastem?

Z popelářských vozů putují plasty do dotřiďovací linky, kde jsou ručně roztříděny podle druhu (PET, fölie, polystyren,směs) případně i podle barvy (PET lahve). PET lahve jak již bylo řečeno, putují velmi často na čínský trh, kde se z tohoto materiálu vyrábí vlákna, která se používají jako známá termoizolace do bund a spacáků. Mimo oděvní průmysl se dají tato vlákna využít také například do zátěžových koberců. Z fólií, které se nejdříve také rozdrtí se stávají nové fólie nebo plastové pytle. Speciální použití má vytříděný polystyren. Ostatní materiály se rozemelou na prášek nebo granule a pak se z nich za vysoké teploty vylisují různé desky, trubky, zahradní nábytek, různé plastové nádoby atd...

 

Tak to jsou informace pokud chcete pít vodu z plastu a chcete pít šetrní k životnímu prostředí. Je tu, ale i jiná alternativa. Pít kohotkovou vodu a to co nám tam dají vodárny a sebere se po cestě v trubkách odfiltrovat. Více o filtrování vody píši zde.

 

Plastový sáček - odkaz na film s českými titulky o dlouhé životní pouti plastového sáčku, začínající jeho zakoupením v samoobsluze

Oceán plastů - odkaz na film v češtině

Okurky v igelitu - odkaz na film v češtině

 

 

 
Poslední aktualizace: 24.07.2017 Richard Černý   ***   Mapa webu   ***   © 2012 - 2019 Václav Černý Šíje.cz