Co a kdy se má dělat určuje příroda. Jak mají lidé žít a pracovat určuje Bible.

Dobrovolné ekologické aktivity

Pomoc jako wwoofer na Kozí farmě Žofín 27.4 - 29.4.2012

Již delší dobu jsem měl pocit, že bych se měl zapojit do rozvoje a podpory farmářů, kteří se rozhodli k návratu k přírodě a snaží se žít v souladu s přírodou. Zaregistroval jsem se jako wwoofer a napsal na Kozí farmu Žofín. Dohodli jsme se a strávil jsem na kozí farmě náročný, ale nádherný prodloužený víkend. V pátek večer jsem začal s panem domácím úklidem kozích bobků. Velice dbají na to, aby byly kozy v čistotě. Potom jsem kartáčoval kozy a podle pořadníku je po jedné pouštěl k paní domácí na dojení. Každá koza má svoje jméno a slyší na ně. Koza má svoje nálady a svoje povahové rysy stejně jako člověk. V sobotu jsem vykydal hnůj v jednom kozím chlívku a odpoledne jsem čistil zářivky...aby bylo jasno. V sobotu ráno a večer jsem už připravoval kozy na dojení sám a uvolnil panu domácímu ruce. V neděli jsem čistil okapy od listí a pečlivě vyklidil kozí porodnici...a mnoho dalších drobných prací. V neděli jsem také připravoval ráno a večer kozy na dojení. Odměnou za mojí práci bylo dobré jídlo, výborná syrovátka a domácí sýry, velmi pěkné ubytování a přátelští domácí. Odjížděl jsem v pondělí velmi brzy ráno se slzami v očích. Viděl jsem a zkusil obyčejný život na kozí farmě. Práce je tady od rána do večera a někdy i v noci. Na farmě neexistuje padla, práce je  náročná, ale přesto lidé tuto práci dělají rádi a s láskou. Odměnou pro ně je pohyb na čerstvém vzduchu, domácí produkty bez éček a velmi blízký vztah ke zvířatům a přírodě. Už se těším, že se tam opět vrátím k těmto báječným lidem a kozám Janičce, Dáše, Růžence, Rebece, Petře, Božce.....a dalších.

 

Farmář Ing. Karel Dvořák mně odepsal:

Ahoj Richarde, díky za příspěvek, právě jsem ho prezentoval na profilu farmy na www.wwoof.cz. Škoda, že jsem neudělal nějaké fotky, určitě až přijedeš příště. Ještě jednou ti děkuji za pomoc, když jsme ráno začali dojit, tak Alena říkala, že v dojírně je to jako v nemocnici (tak čisto), skoro jsem se chtěl přezouvat. Jen kozy si nechtěly čistit kopýtka na rohožce. Zdravíme tě oba a kozy ti posílají pusu.

Ing. Karel Dvořák
Kozí farma Žofín
www.kozifarma-zofin.cz

 

V sobotu 7. dubna jsem byl ve vznikající ekovesničce Sklenářka u Kostelce nad Orlicí, kde byly místní farmářské trhy. Cvičil jsem Zhineng Qi Gong s dobrovolníky v sobotu a s návštěvníky v neděli odpoledně. V neděli jsem také prodával jednodenní vstupenky na členství na Sklenářce. Více informací se dozvíte na stránkách Sklenářky.

 

2. ekologický pochod z Velkého Oseka přes soutok do Poděbrad

V březnu 2012 jsem pořádal 2. ekologický pochod. Z Poděbrad jela se mnou Miriam a v Libici přistoupila do vlaku Růženka. Jeli jsme do Velkého Oseka a šli stejnou cestou jakou jsem šel v zimě na 1. ekopochodu. Začali jsme sbírat až při vstupu do Libického luhu po cestě, kde jezdí auta, cyklisté a občas pěšáci. Na rozcestí cca 1,5 km od začátku sbírání odpadků už jsme měli tašky z větší části plné. Pokud nevěříte tak se podívejte. To jsem prosím tuto trasu před cca měsícem pečlivě vysbíral. Někteří lidé se chovají hůře než prasata. Před Osečkem jsem odnesl starou obrazovku a děvčata sebrali menší díly od televize a vše jsme odnesli ke kontejneru. Odpadky co jsme nasbírali jsme tady netřídili (nemají kontejnery na tříděný odpad) a všechno hodili do kontejneru. Za Osečkem po již zrušené turistické cestě jsme šli směrem k dálnici. Mnoho odpadků nebylo, ale i tady jsme našli nějaké odpadky mezi stromy a bažinou. Pod dálnicí jsme sebrali kolem cesty mnoho odpadků. Takto to vypadalo před měsícem a takto to vypadalo po tom co jsme to vysbírali. Na vysbírání odpadků kolem dálničního mostu příště zažádám o pomoc s odvozem spřízněnou duši. Rád uvítám nabídku na odvoz od mostu přes Cidlinu kam se dá ještě rozumně dojít s odpadky. Pod mostem přes Cidlinu jsme se vyfotili se vším co jsme měli...a nebylo toho málo. Odtud jsem odnesl netříděný odpad na soutok, kde jsem požádal majitele restaurace, aby odpadky hodil do kontejneru. Byl vstřícný, ale ne nadšený. Na oběd jsme se stavili v nově otevřené restauraci Labská Marina. Plastové lahve v pytli jsem nesl až do Poděbrad, kde jsem je hodil do plastů a věřím tomu, že budou ekologicky zlikvidovány.

Co dodat na závěr 2. ekopochodu. Dle odpadků podél cest to vypadá, že největší nepřítelé přírody jsou motoristi, kteří nemají žádný kontakt s přírodou a tudíž si asi myslí, že pokud něco odhodí z okénka tak se jich to netýká. Menší škody dělají cykloidi, kteří profrčí krajinou, ale při té rychlosti nevnímají energii přírody. Alespoň, že používají svůj pohon a nesmrdí olovem. Obecně nejméně odpadků vyhazují do přírody pěšáci, kteří mají kontakt se zemí a dokáží vnímat přírodu. Správní turisté jdou do přírody pěšky. Jdou svým tempem a vnímají tu nádhernou energii přírody a to co si sebou přinesou tak si také odnesou. Dochází pouze k výměně energií mezi člověkem a přírodou. Taková výměna energií se děje po tisíciletí k oboustranné spokojenosti. Co s lidmi co odhazují odpadky? Stačí prostudovat zákony vesmíru, zvláště zákon kauzality a i člověku, který něvěří, že je něco mezi a zemí a má hlavu na krku by mělo dojít, že vždy se musí kruh uzavřít. Tím, že někdo odhodí odpadek do přírody zůstává kruh otevřený. Takovéto otevřené kruhy necháváme i ve vztazích obecně. Pak se hodně lidí diví, že jsou nervózní, nemají energi a dějí se jim v životě špatné věci. Dokud se kruh neuzavře proudí tam energie. Lidé si pak vzájemně energii kradou místo toho, aby si ji vyměňovali mezi sebou či přírodou. Naše energie jde tam kam jde naše pozornost. Vesmír jen vyvažuje...co jsi zasel...to si také sklidíš. Ve vesmíru vždy funguje rovnováha. Tak to bylo, je a bude.

 

1. ekologický pochod z Velkého Oseka přes soutok do Poděbrad

V únoru 2012 jsem se vydal nakonec sám na ekologický pochod z Velkého Oseka do Poděbrad. Oslovil jsem několik známých, ale bylo asi na ně moc zima. Bylo jen 18 pod nulou. Krásný vzduch občas sluníčko se také ukázalo. Je zajímavé, kde jsem našel nejvíce odpadků. Nejvíce odpadků bylo podél cest, kde jezdila a auta a pod dálnicí byl vyloženě bordel. Kdo nevěří, může se podívat. Z Osečka cestou přes Libický luh jsem našel jen málo odpadků. Je vidět, že kam člověk může jít jen po svých tak tam je mnohem více spjat s přírodou a nedovolí si zanechat za sebou takový nepořádek. Moje zkušenosti z cestování a pochodů jasně ukazují, že pokud jde člověk do přírody s otevřeným srdcem a pokorou, chová se jako součást přírody nemusí se ničeho bát. Tady jsem se vyfotil na samospušť.

 

V roce létě 2008 jsem se zúčastnil brigády dobrovolníků na Rýchorské boudě v Krkonoších. Několik fotografií přikládám co taková práce obnáší.

V roce létě roce létě 2009 jsem se zúčastnil brigády dobrovolníků na Rýchorské boudě v Krkonoších. Pohled na Rýchorskou boudu.

V roce létě v roce 2010 jsem se zúčastnil brigády dobrovolníků na Rýchorské boudě v Krkonoších. 

Tady je fotografie brigádníků před Rýchorskou boudou.

 

 

 

 
Poslední aktualizace: 24.07.2017 Richard Černý   ***   Mapa webu   ***   © 2012 - 2019 Václav Černý Šíje.cz